РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ З ПІДГОТОВКИ ДИТИНИ

ДО ВІДВІДУВАННЯ ДИТЯЧОГО САДКА

Пам'ятка для батьків

«Нові діти, або проблема адаптації до закладу дошкільної освіти»

Для будь-якої дитини вступ до дошкільної установи є важким кроком. У цей момент різко змінюється навколишнє оточення, а на місці близьких і дорогих батьків з'являються вихователі, няні та інші незнайомі дорослі. І все відбувається в новому дитячому колективі, де у кожної дитини є вже своє місце, іграшки, друзі. Щоб майбутній вихованець дошкільного закладу швидко звик до дошкільної установи, йому треба допомогти. Цю допомогу батьки повинні «організувати» задовго до надходження в дошкільну установу.

1. Спостереження за станом здоров'я малюка. Постарайтеся вилікувати всі дитячі недуги і зробити необхідні профілактичні щеплення (не пізніше, ніж за місяць до вступу малюка в дошкільний заклад).

2. Оздоровлення, загартовування, фізкультура. Повітряні ванни, вологі обтирання, тривалі прогулянки на свіжому повітрі та інші гартуючи заходи є необхідним елементом всієї підготовки дитини до вступу в заклад дошкільної освіти. Загартовані, фізично підготовлені малюки майже не хворіють в нових для них умовах.

3. Режим дня. Слід перебудувати домашній режим під розпорядок дошкільного закладу. Дитина повинна рано прокидатися, робити ранкову гімнастику, їсти в ті години, коли відбувається прийом їжі в дитячому саду. Необхідно, щоб дитина спала вдень. Оскільки денний сон є одним з найважливіших режимних моментів в дитячому саду, батькам необхідно або зрушити денний сон своєї дитини на час, в яке сон відбувається в дитячому саду, або, якщо дитина не спала вдень, прищепити йому цю звичку. Відновлювати денний сон треба поступово, починаючи з короткочасного відпочинку, читання книг, а потім переходити на все більш і більш тривалі паузи в активності дитини.

4. Рухові навички. У дитячий сад діти повинні йти з уже сформованими навичками самообслуговування: вони повинні самостійно ходити в туалет або користуватися горщиком, одягатися чи роздягатися (дорослі можуть їм в цьому допомагати), користуватися столовими приборами, серветкою, пити з чашки.5. Дорослим необхідно прищеплювати своїм дітям доброту, почуття колективізму, виховувати у них слухняність. Батькам слід пам'ятати, що в дитячому садку все іграшки будуть загальними, а дитина буде змушена підкорятися загальним вимогам.

6. Перед надходженням в заклад дошкільної освіти батьки повинні познайомитися з педагогами та нянями дитячого садка. Потім в дитячий сад необхідно прийти з дитиною. Нехай малюк відчує, що батьки висловлюють цілковиту довіру і симпатію цим новим для нього людям. Протягом декількох днів можна приводити дитину в дитячий сад на короткий час, поступово перемикаючи малюка на вихователя і няню.

7. У дитячий сад потрібно віддавати дитину на початку вересня, коли діти багато часу проводять на свіжому повітрі. У перші дні перебування дитини в групі є мінімальним. Ранкове годування бажано проводити вдома. Для дітей, у яких вже сформувався ряд негативних звичок, рекомендується в перші дні приходити тільки на прогулянку. Вкладання спати бажано проводити на шостий день перебування в дитячому саду. На дев'ятий день рекомендується батькам залишити дитину на один - два дні вдома (через зниження захисних сил організму).

8.Поступив в дитячий садок, малюк може відмовлятися від їжі, раптом почати прокидатися в «калюжі», «видавати» підвищену температуру і висип, несподівано стати плаксивим і агресивним. Жодне таке явище не виникає на порожньому місці. Існує причина, і ваше завдання - знайти її вдома або в дитячому садку. Допитування дитини зазвичай буває безрезультатно, маленькі діти іноді самі не розуміють, що їм не подобається. Поговоріть з вихователем групи, психологом, але ніколи не з'ясовуйте відносин з вихователем (що б не трапилося!) в присутності дитини.

9. Вдома також треба забезпечити дитині в період адаптації полегшений режим. Раціональне харчування, денний сон, більш тривалі прогулянки на свіжому повітрі. Обстановка в сім'ї повинна бути спокійною, спілкування батьків з дитиною особливо ласкавим.

10. Коли адаптація до дитячого садка пройде, батьки дізнаються це по зміні поведінки дитини. Її легко можна розсмішити, дитина не вередує, лягає спати спокійно, не виводячи оточуючих з терпіння, у нього немає нічних кошмарів або дивних страхів, у нього з'явилися друзі в дитячому саду, про яких він часто розповідає.

Якщо ці добрі зміни відбулися, значить, все в порядку, Ваш малюк звик до дитячого садка і у нього нове цікаве життя.

Як не повинні вести себе батьки з дитиною, коли вона вперше стала відвідувати дитячий сад:

1. Не обговорювати в присутності дитини будь-які проблеми, пов'язані з дитячим садком, негативно говорити про його персонал.

2. Не лякати дитину дитсадком і не забирати пізно додому, не потрібно заважати його контактам з дітьми в групі.

3. Не потрібно карати дитину за капризи і конфліктувати з ним.

4. Не потрібно кутати дитини і одягати його не по сезону.

5. Не змінювати в вихідні дні режим дня дитини.

6. Не потрібно ігнорувати рекомендації лікаря.

/Files/images/kotik_1.jpg

1. Переконайтеся у власній впевненості в тому, що дитячий сад необхідний Вашій дитині саме зараз. Разом з тим, головний критерій готовності малюка - готовність його батьків. Якщо хтось із членів сім'ї проти відвідання дитячого садка, то це слід відкласти до тих пір, поки батьки не об'єднаються у своєму бажанні.
2. Розкажіть дитині, що таке дитячий садок, навіщо туди ходять діти, чому Ви хочете, щоб він пішов у дитячий сад. Але ні в якому разі не робіть з цієї події проблему, не говоріть про майбутню зміну в його житті. Взагалі, всіх бабусь-дідусів, няньок чи просто друзів-знайомих, які твердять, що дитячий садок - це зло, сльози і болячки, ізолювати на час. Зараз Ваше завдання - позитивно налаштувати дитину на прийдешні зміни.
3. Проходячи повз дитячого садка, радісно нагадуйте дитині, як йому пощастило - він зможе ходити сюди. У присутності малюка розповідайте рідним і знайомим про очікувану подію, про те, що Ви пишаєтеся тим, що його прийняли в дитячий сад.
4. Детально розкажіть дитині про режим дня в дитячому садку: що, як і в якій послідовності він буде робити. Чим докладніше буде Ваша розповідь, і чим частіше Ви будете його повторювати, тим спокійніше і впевненіше почуватиме себе малюк, коли піде в садок. Дітей лякає невідомість, але коли вони бачать, що очікувана подія відбувається, як і було обіцяно, вони відчувають себе впевнено.
5. Готуйте дитину до спілкування з іншими дітьми та дорослими: відвідуйте з ним дитячі парки та майданчики, привчайте до гри в пісочницях, на гойдалках. Ходіть з ним на свята, на дні народження друзів, спостерігайте, як він себе веде: соромиться, усамітнюється, конфліктує, б'ється або ж легко знаходить спільну мову, контактує з однолітками, тягнеться до спілкування, розкутий.

6. Поговоріть з дитиною про можливі труднощі, про те, до кого він може звернутися за допомогою, як він зможе це зробити. При цьому важливо не створювати у дитини ілюзій, що все буде виконано на першу вимогу і саме так, як він хоче. Спробуйте програти всі ці ситуації вдома.
7. Приготуйте разом з дитиною "Радісну коробочку", з якою він відправиться в дитячий садок: покладіть туди невеликі іграшки (не дуже потрібні, недорогі, може, саморобні), які подобаються вашому малюку і точно порадують інших дітей. Від цього виграють усі: дитина більш спокійний, швидше адаптується, батьки бачать, що малюк почуває себе впевнено, входячи в групу, адже у нього в руках - частинка дому та тепла рук мами, яка виготовила разом з ним ці штучки. Вихователі теж будуть раді поповненню ігрового матеріалу групи. І ще один плюс: коли у малюка є, чим грати, чим поділитися з товаришем - він швидше освоїться в новому колективі, подружиться з товаришами.
8. Навчіть малюка знайомитися з іншими дітьми, звертатися до них по імені, просити, а не віднімати іграшки, пропонувати свої послуги, свої іграшки іншим дітям. Перші дні в дитячому садку можна почати з спільної прогулянки. Дайте Вашій дитині можливість самому підійти, познайомитися з дітьми, що гуляють на ділянці. Можливо, що Ваш малюк, зацікавившись, сам після прогулянки попроситься в групу.
9. Чим більше друзів (дітей і дорослих) з'явиться у Вашої дитини, тим швидше він звикне і до дитячого саду. Допоможіть йому в цьому. Познайомтеся з іншими дітьми. Називайте їх у присутності Вашої дитини по іменах. Вдома спитайте свого малюка про Льоню, Сашка, Сергійка. Заохочуйте звернення Вашої дитини за допомогою до інших людей.
10. Пограйте з дитиною домашніми іграшками в дитячий сад, де якась з них буде самою дитиною. Поспостерігайте, що робить він з цією іграшкою, що говорить, допоможіть разом з дитиною знайти їй друзів і повирішувати проблеми вашої дитини через неї, орієнтуючи гру на позитивні результати.
11. А тепер дуже важливий момент. Зрозумійте і запам'ятайте: чим краще будуть Ваші стосунки з вихователями, з іншими батьками та їхніми дітьми, тим простіше Вашій дитині буде звикнути до дитячого саду і тим комфортніше він буде себе почувати.
12. Познайомтеся з вихователями та педагогами групи заздалегідь, розкажіть про індивідуальні особливості вашої дитини, що йому подобається, що ні, які його вміння та навички, якої допомоги він потребує, визначте, які методи заохочення і покарання прийнятні для вашої дитини.
13. Будьте поблажливі і терпимі до інших, ідеальних людей немає. Але при цьому обов'язково прояснюйте ситуацію, що тривожить Вас. Головне - робіть це в м'якій формі або за допомогою фахівців.
14. У присутності дитини уникайте критичних зауважень на адресу дитячого садка і його співробітників. Ніколи не лякайте дитину дитячим садком, інакше пізніше Вам доведеться пожинати ці гіркі плоди. Якщо Ви помітите, що дитина побоюється вихователя або не дуже йому довіряє, постарайтеся частіше говорити про вихователя, хвалити його, питати про вихователя дитину, підкреслюючи, яка вона добра, красива, хороша, турботлива і т.д.
15. У період адаптації підтримуйте малюка емоційно. Тепер Ви проводите з ним менше часу, тому компенсуйте це якістю спілкування - частіше обіймайте, розмовляйте. Скажіть йому: "Я знаю, що ти сумуєш без мене, що тобі буває сумно. Коли щось нове починається, спочатку завжди буває важко, а потім звикаєш і стає цікаво. У тебе все вийде".
Кiлькiсть переглядiв: 1280