Дитина плаче уві сні, але розбудити її не виходить - що це означає і як бути батькам

Запитання.

Моїй доньці п'ять років. З недавнього часу в неї почалися нічні істерики — вона починає плакати ще із заплющеними очима, іноді кричить у голос. Намагаєшся її розбудити - нічого не виходить, часом вона навіть починає відбиватися і ніби мене не впізнає. Такий напад може тривати до півгодини. Потім вона засинає, а вранці прокидається як завжди і не пам'ятає, що було вночі. Жахи, каже, не снилися. Але що це таке?

Відповідь.

Зазвичай порушення сну в дітей віком дошкільного віку носять поведінковий характер. Вони пов'язані з враженнями, які дитина отримала протягом дня, можливо, зі стресовими ситуаціями або перезбудженням. Можна проаналізувати, як змінилися умови життя сім'ї. Може, ви недавно переїхали, або дитина пішла в новий дитячий колектив — у садок, на гурток. А можливо в дитячому садку змінилася вихователька. Важливо виявити причину тривоги та попрацювати з нею – це допоможе нормалізувати психоемоційний стан і як наслідок налагодити сон. Також важливо знати, що з двох до семи років у дітей часто виникають нічні терори (night terrors). Не варто плутати цей стан із кошмарними снами. Нічні терори найчастіше відбуваються під час глибокого сну дитини, тобто першу половину ночі, іноді перші години засипання. Вам може здатися, що дитина прокинулася. Він може голосно плакати, кричати, сидіти з розплющеними очима, однак вам не вдасться налагодити з ним контакт, тому що він буде в стані глибокого сну. Часто такі епізоди можуть бути пов'язані з гострим захворюванням, наприклад, з вірусною інфекцією та високою температурою. Причиною нічних терорів у деяких випадках може бути залізодефіцит. Щоб унеможливити соматичні причини, слід звернутися до педіатра. Однак, іноді цей стан ніяк не пов'язаний зі здоров'ям дитини, швидше - з розвитком її нервової системи та навантаженням на неї. Якщо епізоди нічних терорів відбуваються приблизно в один і той же час (наприклад, близько першої години ночі), можна спробувати будити дитину за півгодини до передбачуваного епізоду, пропонувати їй, наприклад, сходити в туалет або попити і знову укладати спати. Якщо ж епізод нічного терору все-таки трапився, не варто щоразу будити дитину. Краще сісти з ним поруч, постаратися діяти м'яко і впевнено, не дратуватися і не турбуватися у відповідь. Можна погладити дитину, спробувати заспівати колискову, заспокоїти. Важливо простежити, щоб дитина в такому стані не отримала фізичних травм. Зазвичай нічні терори проходять без додаткового втручання з настанням шкільного віку. До лікаря варто звернутися, якщо епізоди повторюються щодня протягом тривалого часу або кілька разів протягом однієї ночі. Що робити, якщо дитина плаче уві сні:

☑️Проаналізуйте режим дня дитини та намагайтеся виключити активні ігри, перегляд телевізора та інші гаджети за дві-три години до сну.

☑️ Подбайте, щоб у дитини були комфортні умови сну — провітрювана, затишна кімната, мінімізований шум і не було джерел світла.

☑️Якщо вам здається, що дитина погано спить через тривогу, слід звернутися до дитячого психолога. Він допоможе встановити можливу причину тривоги та знайти способи впоратися з нею.

☑️Якщо ви спостерігаєте у дитини виражену сонливість, головний біль, дратівливість протягом дня або блювання відразу після пробудження, має сенс здатися педіатру, а далі за напрямком — іншим фахівцям, наприклад, дитячому неврологу чи сомнологу.

Кiлькiсть переглядiв: 6593